Lęborskie Dni Jakubowe 19-21 lipca 2019!

Utworzono: 16-07-2019
Lęborskie Dni Jakubowe 19-21 lipca 2019!
Lęborskie Dni Jakubowe 19-21 lipca 2019!
Lęborskie Dni Jakubowe 19-21 lipca 2019!
Lęborskie Dni Jakubowe 19-21 lipca 2019!

Lęborskie Dni Jakubowe to największa i najważniejsza impreza kulturalno-rekreacyjno-handlowa, która co roku przyciąga tysiące lęborczan i turystów. W tym roku odbędzie się w dniach 19-21 lipca.

Jarmark nawiązuje do tradycji średniowiecznych spotkań kupców i rzemieślników, ma też wymiar religijno-duchowy. W 1998 roku biskup diecezji pelplińskiej, Jan Bernard Szlaga ustanowił św. Jakuba Ap. patronem Lęborka. Od tego czasu Lęborskie Dni Jakubowe stały się Świętem Patrona Miasta Lęborka. Jest to czas zabawy, a także jedności i poczucia wspólnoty nas wszystkich.

Lęborskie Dni Jakubowe  zainauguruje uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej w piątek 19 lipca w Sali Rajców lęborskiego ratusza, podczas którego wręczone zostanie wyróżnienie Honorowe Miasta Lęborka „Lęborski Lew”, przyznane w tym roku panu Wiesławowi Budkowskiemu.

Mieszkańców i turystów czeka wiele atrakcyjnych wydarzeń. Nie zabraknie tradycyjnych kramów z wyrobami rzemieślniczymi, kiermaszu wyrobów ludowych, cukrowej waty, balonów i dmuchawców dla najmłodszych. Będą konkursy dla dzieci i dorosłych, występy zespołów lokalnych, regionalnych i z zagranicy. Tradycyjnie odbędzie się festyn odpustowy „Franciszkanie dzieciom”, pielgrzymka rowerowa do Łeby, turniej karciany „Lęborska Baśka” i wiele innych wydarzeń.

Po raz 13. odbędzie się Festiwal - Międzynarodowe Spotkania z Folklorem „Muzyka Regionów”. Niezmiennie popularny wśród Jakubów jest Międzynarodowy Zlot Jakubów, który jak zawsze odbędzie się w sobotę 20 lipca. Również w sobotę przeprowadzony zostanie XIX Bieg Uliczny św. Jakuba na dystansie 10 km. W ubiegłych latach ulicami Lęborka biegło po kilkuset zawodników.  

Jak co roku, w ramach projektu pn. „Ożywiona Staromiejska”, dużo będzie się działo na lęborskim deptaku, m.in. zagrają kapele ludowe, trębacze, grupa perkusyjna Tremolo, przewidziano wspólne tańce animacyjne, malowanie twarzy, uliczne spektakle teatralne dla dzieci itp.

W sobotni i niedzielny wieczór wystąpią uznane gwiazdy. W tym roku będą to: Michał Szpak  (sobota) i Anna Wyszkoni (niedziela).

W programie Lęborskich Dni Jakubowych nie zabraknie elementów religijnych i duchowych związanych z postacią Patrona Lęborka. Odprawiona będzie uroczysta suma odpustowa, nabożeństwo ekumeniczne, a 25 lipca przed Sanktuarium św. Jakuba poświęcone zostaną pojazdy.  

Lębork serdecznie zaprasza na Lęborskie Dni Jakubowe!

Przejdź do góry strony