Jarmark św. Jakuba AD 2024
To był jeden z najlepszych Jarmarków w historii! Rok 2024 był powrotem do tradycyjnej nazwy Jarmark św. Jakuba. Wcześniej, przez kilkanaście lat wydarzenie nosiło nazwę Lęborskie Dni Jakubowe.
Lębork w ciepłe lipcowe dni tętnił różnorodną muzyką, jarmarkowym klimatem, zachwycał strojami i tańcami zespołów regionalnych i dobrą zabawą z udziałem muzycznych gwiazd! Święto Miasta to także Zlot Jakubów, sportowa rywalizacja, ciekawe koncerty lokalnych talentów oraz uroczystości religijne związane z mającym swoje korzenie w średniowiecznym odpustem św. Jakuba Apostoła.
Czwartek, 18 lipca 2024
Jarmarkowe wydarzenia tradycyjnie rozpoczął Marsz Pokoju spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej z udziałem duchowieństwa i wiernych różnych wyznań chrześcijańskich, zespołów regionalnych, samorządowców i mieszkańców. W prowadzonym przez Grupę Perkusyjną TREMOLO przemarszu członkowie Bractwa św. Jakuba nieśli relikwię Patrona Lęborka. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne.
Późnym wieczorem spod ratusza w wędrówkę z historią w tle po mieście wyruszyło kilkaset osób w ramach cyklicznego wydarzenia „Spacer z duchami Krzyżaków”. Członkowie Lęborskiego Bractwa Historycznego opowiedzieli podczas prawie 1,5 godzinnego spaceru m.in. o ratuszu, właścicielach starych kamienic i nieistniejących już miejscach z okresu PRL-u.
W południe na Staromiejskiej odbyła się z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej kolejna edycja „Letniej Czytelni”. Dodatkową atrakcją czytelni było w tym dniu Mobilne Planetarium.
Piątek, 19 lipca 2024
Od piątku ulicą Staromiejską i Placem Pokoju zawładnął jarmarkowy klimat. Swoje stoiska i kramy rozstawili rękodzielnicy, artyści, lokalni producenci wędlin, serów, miodów czy słodyczy. Nie zabrakło wielu stoisk ze starociami oraz organizacji pozarządowych prezentujących swoje aktywności.
W południe w Sali Rajców ratusza odbyło się uroczyste spotkanie radnych Rady Miejskiej i gości rozpoczynające Jarmark św. Jakuba. Rys historyczny jarmarku i pielgrzymowania droga św. Jakuba przedstawili członkowie Lęborskiego Bractwa Historycznego Marcin Ramczyk i Jakub Studziński.
Dużym zainteresowaniem widzów cieszyła się tradycyjnie już 18. edycja Festiwalu Międzynarodowe Spotkania z Folklorem „Muzyka Regionów”. Do Lęborka przyjechały zespoły z zagranicy: DFS Čečinka ze Słowacji i Anafolu Folklor Vakfi z Turcji, a z Polski Estrada Równica z Ustronia. Tradycyjnie nie zabrakło zespołów z Lęborka i Pomorza: kaszubskich ZPiT Kościerzyna, Levino, Frantówka, ZPiT Ziemia Lęborska i ukraińskiego Świtanoka. Festiwal rozpoczęła taneczna integracja z publicznością przed sceną. Pokazy zespołów trwały na scenie do późnego wieczora.
W jarmarkowe dni dłużej niż zwykle otwarta była Wieża Ciśnień, Muzeum i wystawy w średniowiecznych basztach. Do zwiedzania udostępniono też wieżę Sanktuarium św. Jakuba Ap.
Wyjątkowym wydarzeniem było przedstawienie kukiełkowe „Stoliczku nakryj się” przygotowane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Jesteśmy Razem”.
Swoje umiejętności prezentowała Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”. Muzyczny dzień na jarmarkowej scenie późnym wieczorem zakończył na scenie DJ Trollu.
Sobota 20 lipca 2024
Pierwszym punktem sobotniego świętowania był start pieszej pielgrzymki szlakiem Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Tym razem kilkudziesięciu pielgrzymów przeszło trasą z Łebienia do Charbrowa.
W ratuszu odbyła się konferencja „Pielgrzymowanie Pomorską Drogą św. Jakuba”. Wrażenie na uczestnikach zrobił film z pielgrzymki z Bayonne (Francja) do Santiago De Compostella (Hiszpania) autorstwa pielgrzyma Dave Nilaya.
W spotkaniu uczestniczyli również goście z partnerskiego miasta Lęborka, luksemburskiego Dudelange. W skład delegacji wszedł burmistrz Dan Biancalana oraz radni Claudia Dall’Agnol i Loris Spina. Przyjaźń pomiędzy Lęborkiem a Dudelange oficjalnie przypieczętowana została w 2001 roku kiedy to Lębork przystąpił do kręgu miast partnerskich: Lauenburg nad Elbą (Niemcy), Dudelange (Luksemburg) i Manom (Francja).
Plac Pokoju i ulicę Staromiejską na całej długości wypełniły stragany z rękodziełem artystycznym, sztuką ludową, starociami, zabawkami i dymiącą wieloma zapachami gastronomią. Miejska Biblioteka Publiczna przez cały dzień prowadziła Letnią Czytelnię pod lipą z kiermaszem książek. Miejsce zabaw i animacji dla najmłodszych cieszyło się wielkim zainteresowaniem.
Po raz 16. zorganizowano cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem Zlot Jakubów. Każdy Jakub zarejestrowany w Kwaterze Głównej Zlotu otrzymał imieninowy upominek. Wieczorem podczas finału Zlotu w którym wzięło udział 170 chłopców i mężczyzn o imieniu Jakub wylosowano imieninowe prezenty: rowery, hulajnogi, zegarki, sprzęt elektroniczny ufundowane przez burmistrza Lęborka, starostę lęborskiego i sponsorów. Najdłuższą drogę do Lęborka przebył mały Jakub z włoskiego Salsomaggiore. Najmłodszy uczestnik Zlotu, 1,5 miesięczny Jakub z Zakrzewa otrzymał specjalny prezent – voucher na artykuły dziecięce od burmistrza Lęborka. Uhonorowany został także najstarszy uczestnik jakubowego zlotu, 78-letni Jakub z Poznania.
Na Jarmarku można było także oddać krew w krwiobusie. Inicjatorem akcji „Lębork oddaje krew – podziel się życiem” był oddział Polskiego Czerwonego Krzyża w Lęborku.
Swój punkt na placu miał także Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lęborku.
Równolegle na scenie głównej trwały występy i koncerty: „Lęborska grupa bluesowa Tylko Tak” i wakacyjne hity w wykonaniu Andrzeja Dąbrowskiego.
Najmłodsi z zainteresowaniem obejrzeli w „Zakątku Kultura” za kinem spektakl teatralny „Bajki pana Brzechwy”.
Jarmarkowi św. Jakuba od wielu lat towarzyszy rywalizacja sportowa. W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym miłośnicy Baśki po raz kolejny rozgrywali karciany turniej „Lãbòrśczi Baszci”.
451 zawodników (337 zawodników i 114 zawodniczek) ukończyło 22. Bieg Uliczny św. Jakuba. Na trasie nie zawiedli kibice, którzy licznie dopingowali, wspierali i motywowali biegaczy.
Dystans 10 kilometrów ulicami centrum Lęborka najszybciej pokonał w kategorii mężczyzn Adam Głogowski (UKS Ekonomik Maratończyk Lębork). Linię mety minął w czasie 31:25. Drugie miejsce zajął Mikołaj Czeronek (Wosiek Team) - 31:36, trzeci był Mateusz Niemczyk (KS Prefbet - Sonarol) - 31:59.
Wśród kobiet z czasem 35:35 triumfowała zwyciężczyni sprzed roku Iwona Bernardelli (KS Prefbet - Sonarol), olimpijka z igrzysk w Rio de Janeiro w 2016 roku. Drugie miejsce zajęła Monika Stachowska (Akademia Treningu Sportowego) - 36:26, trzecie Katarzyna Pobłocka - Głogowska (UKS Ekonomik Maratończyk Lębork) - 36:53.
Najszybszym lęborczaninem został Piotr Pobłocki (UKS Ekonomik Maratończyk Lębork) - 34:51. Wśród zawodniczek z Lęborka 1. miejsce zajęła Katarzyna Pobłocka - Głogowska (UKS Ekonomik Maratończyk Lębork).
Po raz szesnasty rozegrano Jakubowy Turniej Siatkówki Plażowej. Na piaskowych boiskach w kompleksie sportowo-rekreacyjnym przy ul. 8 Maja wystartowało 18 zespołów z powiatu, Pomorza i Polski.
Tradycją Lęborskich Dni Jakubowych jest Msza św. z kaszubską liturgią słowa. Na mszy obecne były poczty sztandarowe Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Wieczór należał do muzyki. Na scenie świetny koncert zaprezentował weteran polskiej sceny hip-hopu ELDO. Po nim zaprezentowali się twórcy lokalnej sceny muzycznej: Panna – Anna Krawczykowska, Mateusz Jaremko i Paweł Pionk.
Gwiazdą wieczoru był występ idolki młodego pokolenia – LANBERRY. Koncert przyciągnął do centrum miasta tłumy mieszkańców i turystów.
Niedziela 21 lipca 2024
Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem relikwii Św. Jakuba Ap., orkiestry dętej, rzemieślników z wielu cechów z Pomorza, władz miasta i delegacji zagranicznych, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej w intencji mieszkańców miasta i rzemiosła przewodniczył ks. bp. Krzysztof Zadarko.
Pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej „Bezpiecznie z jednośladem na drodze” zaprezentowali Klub Motocyklowy Cruiseriders MC Poland, Grupa Turystyczno-Rowerowa Lew Lębork oraz Motopozytywni Trójmiasto.
Centralny plac miasta w niedzielę był pełen atrakcji. Dużą akcję promocyjną polskich owoców i warzyw przeprowadziła Pomorska Izba Rolnicza. Z kolei Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lęborku przekonywało o zaletach picia „Lęborskiej Kranówki” serwując spragnionym gościom Jarmarku smaczną wodę z kranu, także w wersji smakowej (owocowej).
Jarmark to także rywalizacja sportowa. Na boisku przy Szkole Podstawowej nr 7 odbył się Wakacyjny Turniej Koszykówki 3x3. Z kolei na Placu Pokoju przeprowadzono rozgrywki szachowe z trenerami Klubu Szachowego „Magnat”.
Dzieci świetnie bawiły się podczas spektaklu teatralnego „Morskie gadki Małej Piratki” w Zakątku Kultura przy kinie „Fregata”.
Tradycją Święta Miasta jest plener malarski „OBOK” organizowany przez Stowarzyszenie Twórców i Animatorów Kultury „TAK” w Lęborku. W tym roku efektem artystycznej ekspresji kilkunastu twórców nieprofesjonalnych z Pomorza była poplenerowa wystawa. W kolejnych miesiącach wystawa będzie prezentowana m.in. w Młodzieżowym Domu Kultury i Starostwie Powiatowym.
„Scena dla lęborskich talentów” czyli prezentacja lokalnych artystów przyciągnęła do centrum miasta wielu widzów. Na scenie zaprezentowali się Magda & Magda, Zespół Coolturalnie Zakręceni Lęborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz z K&K Trumpet Brass, Marta Głodowska oraz Szkoła Wokalu przy Lęborskim Centrum Kultury „Fregata”.
Niedzielny wieczór to kolejne muzyczne widowisko. Jaka pierwsza na scenę wyszła Dorota Suszko. Muzyczną gwiazdą niedzieli był Oskar Cyms.
Do zobaczenia za rok!
Więcej zdjęć: https://www.leborskiednijakubowe.pl/galerie/jarmark-sw-jakuba-2024/