FESTIWAL - Międzynarodowe Spotkania z Folklorem "Muzyka Regionów"

Utworzono: 29-05-2017

Pierwszy koncert „Muzyka Regionu” odbył się w Lęborku kilkanaście lat temu. Początkowo był jednodniową imprezą z udziałem tylko kaszubskich zespołów folklorystycznych. Z czasem do imprezy włączono zespoły ukraińskie oraz zespoły z innych regionów Polski. Od 2007 roku impreza ma charakter międzynarodowy i przyjęła nazwę: Festiwal - Międzynarodowe Spotkania  z Folklorem  „Muzyka Regionów”. 

Festiwal gromadzi co roku sporą publiczność, ma wielu sympatyków i stanowi atrakcję dla lęborczan oraz przebywających na terenie miasta i powiatu turystów. Impreza jest znakomitą okazją do poznawania ciągle żywej kultury ludowej różnych regionów Polski i Europy. Daje możliwość promowania folkloru naszego regionu, wymiany doświadczeń oraz nawiązywania współpracy i przyjaźni między zespołami.

Na lęborskiej scenie  koncertowały zespoły z różnych regionów Polski: Żywczanie i Pilsko z Żywca, Kurpianka z Kadzidła, Żegocinianie z Żegocina (Wielkopolska), Łoniowiacy z Dębna (Małopolska), Skowronki z Brańska (Podlasie), Regle z Poronina (Podhale) oraz z krajów będących członkami UE jak i spoza UE w tym: z Belgii, Białorusi, Czarnogóry, Czech, Macedonii, Niemiec, Serbii, Słowacji, Turcji i Węgier.

Folklor kaszubski prezentowały zespoły: Sierakowice, Chmielanie, Stolem, Krëbanë, Przodkowianie, Bazuny, Koleczkowianie, Nasze stronë, Remusowe Skrzaty, Jurczi oraz Dãbogórsczi Kwiôtczi. Tradycyjnie podczas festiwalu występują zespoły z Lęborka: kaszubskie - Levino, Ziemia Lęborska i Frantówka oraz zespół ukraiński Switanok.

Organizatorami Festiwalu są: Centrum Sportu i Rekreacji i Lęborskie Stowarzyszenie św. Jakuba Apostoła. W organizację imprezy zaangażowane są również zespoły folklorystyczne naszego miasta. Patronat nad festiwalem objął Burmistrz Miasta Lęborka oraz Starosta Lęborski.

W 2017 roku podczas  XI edycji Festiwalu zaprezentuje się osiem zespołów:

  • Zespół Ludowy BAŁTSKA GWIAZDKA z Bałty - miasta partnerskiego Lęborka (Ukraina)
  • Zespól Folklorystyczny DOBOJ z Doboju - miasta partnerskiego Lęborka (Bośnia i Hercegowina)
  • Porębianie z powiatu partnerskiego Brzesko (Małopolska)
  • Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca PRZODKOWIANIE z Przodkowa
  • Kaszubski Zespół  Regionalny LEVINO z Lęborka
  • Zespół Pieśni i Tańca ZIEMIA LĘBORSKA  z Lęborka
  • Ukraiński Zespół SWITANOK  z Lęborka
  • Zespół Regionalny FRANTÓWKA z Lęborka

Przejdź do góry strony