Lęborskie Dni Jakubowe już 20-22 lipca!

Utworzono: 18-07-2018

Lęborskie Dni Jakubowe, największa i najważniejsza impreza kulturalno-rekreacyjno-handlowa, przyciągająca co roku tysiące lęborczan i turystów, odbędzie się już w tym tygodniu.

Tegoroczne Święto miasta to także 20 rocznica patronatu św. Jakuba Apostoła nad Lęborkiem. Dekretem z 22 czerwca 1998 roku biskup diecezji pelplińskiej, Jan Bernard Szlaga ustanowił św. Jakuba Ap. patronem Lęborka. Uroczystości z tym związane odbyły się 26 lipca 1998 roku. Od tego czasu Lęborskie Dni Jakubowe stały się Świętem Patrona Miasta Lęborka.

Lęborskie Dni Jakubowe  zainauguruje uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej w piątek 20 lipca o godz. 12.00 w sali Stacji ”Kultura” przy ul. Dworcowej, podczas którego wręczone zostanie Honorowe Wyróżnienie Miasta Lęborka - statuetka „Lęborski Lew” . W tym roku Wyróżnienie „Lęborski Lew” przyznane zostało Ks. kanonikowi Henrykowi Krenczkowskiemu.

Nie zabraknie typowo jarmarkowych atrakcji,  m.in. stoisk handlowych,  kiermaszu twórców ludowych, stoisk z watą cukrową czy balonami, ulicznych występów. Odbywać się będą konkursy dla dzieci i dorosłych, turniej karciany  „Lęborska Baśka”, wystąpią zespoły lokalne, regionalne i z zagranicy

Kościelna wieża kościoła św. Jakuba Ap. jest co roku miejscem ciekawej ekspozycji. W tym roku na wystawie pt. „Zabytki kościoła św. Jakuba w Lęborku”  prezentowane będą zabytki ruchome z tego najstarszego w mieście, gotyckiego kościoła. Otwarcie wystawy w piątek o 17.15.

W piątek i niedzielę odbędzie się widowiskowy i atrakcyjny Festiwal - Międzynarodowe Spotkania z Folklorem „Muzyka Regionów” – w tym roku już po raz 12-ty. W piątek także, o 21.45, odbędzie się Wieczorny spacer z duchami Krzyżaków organizowany przez Bractwo Rycerskie.

Niezmiennie popularny wśród Jakubów Międzynarodowy Zlot Jakubów odbędzie się już po raz dwunasty - w sobotę 21 lipca. Po zarejestrowaniu w Kwaterze Głównej Zlotu (na Placu Pokoju, obok sceny), w godz. od 9.00 do 17.00, każdy uczestnik Zlotu otrzyma identyfikator uprawniający do udziału w wieczornym finale Zlotu i losowaniu cennych nagród.

XVIII Bieg Uliczny św. Jakuba przyciągający od lat setki biegaczy odbędzie się także w sobotę - 21 lipca.

Dużo będzie się działo na lęborskim deptaku - ulicy Staromiejskiej - stoiska, występy, malowanie twarzy dla dzieci, uliczne spektakle teatralne i inne...

W sobotni i niedzielny wieczór wystąpią uznane gwiazdy. W tym roku będą to: WILKI  (sobota) i Grzegorz Chyży (niedziela).

W programie Lęborskich Dni Jakubowych nie brakuje elementów religijnych i duchowych związanych z postacią Patrona Lęborka - św. Jakuba Apostoła. Są to uroczysta suma odpustowa, nabożeństwo ekumeniczne, pielgrzymka rowerowa „Od Jakuba do Jakuba” do Łeby, poświęcenie pojazdów. Kolejny już rok oo. franciszkanie zapraszają najmłodszych na festyn odpustowy „Franciszkanie dzieciom”. 

Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Lęborskie Dni Jakubowe już 20-22 lipca!
Lęborskie Dni Jakubowe już 20-22 lipca!
Lęborskie Dni Jakubowe już 20-22 lipca!
Lęborskie Dni Jakubowe już 20-22 lipca!

Przejdź do góry strony