Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019

Utworzono: 06-02-2020

Święto Miasta to zawsze wyjątkowy czas. Tak było i tym razem. Lęborskie Dni Jakubowe przebiegły w rytmie muzyki z różnych regionów Europy, jarmarkowego gwaru, ulicznych występów, Zlotu Jakubów, sportowej rywalizacji oraz świetnych wieczornych koncertów.

Lęborskie Dni Jakubowe to przede wszystkim rozbudowany Jarmark św. Jakuba na ulicy Staromiejskiej, miejsce prezentacji rzemiosła artystycznego i regionalnego, dziesiątki straganów, zapachów regionalnych wędlin, sera czy pieczywa. LDJ to zabawa dla najmłodszych w ramach festynu odpustowego „Franciszkanie Dzieciom”, występy teatrów ulicznych, grajków, plener malarski, Zlot Jakubów czy wiele towarzyszących imprez sportowych na czele Biegiem św. Jakuba. W tym czasie Lębork był kolorowy, tętniący życiem, pełen ulicznego gwaru i dobrej muzyki.

Środa, 17 lipca 2019

Jakubowe świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. w intencji pielgrzymów jakubowych – caminowiczów, zwłaszcza korzystających z Pomorskiej Drogi św. Jakuba oraz parafii św. Jakuba Ap. z terenu Diecezji Pelplińskiej. Przy klasztorze na pikniku franciszkańskim śpiewy poprowadził Andrzej Formela oraz proboszcz o. Roman Zioła. Można było też porozmawiać z zielarzem fitoterapeutą o. Tomaszem Tęgowskim, prezentującym swoje zielarskie produkty.    

Czwartek, 18 lipca 2019

O godz. 17.30 spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej wyruszył Marsz Pokoju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań chrześcijańskich, Zespół Regionalny Mystkowianie, samorządowcy i mieszkańcy. Bractwo św. Jakuba niosło relikwię Patrona Lęborka. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Przewodniczył mu o. Roman Zioła, kustosz lęborskiego Sanktuarium, który modlił się wspólnie z ks. Wojciechem Froelichem, proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej ze Słupska oraz ks. dr Jarosławem Romanem ze Szczecinka – dziekanem dekanatu słupskiego parafii grekokatolickiej. Po nabożeństwie odbył się koncert organowy w wykonaniu dr Macieja Babnisa, wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Piątek, 20 lipca 2018

Lęborskie Dni Jakubowe oficjalnie rozpoczęło uroczyste Spotkanie Radnych Rady Miejskiej Lęborka z udziałem Senatora RP, miejskich i powiatowych radnych, władz samorządowych miasta i powiatu oraz wielu zaproszonych gości.  

Najważniejszym punktem było wręczenie Honorowego Wyróżnienia Miasta Lęborka „Lęborski Lew”. Mosiężną statuetkę lwa decyzją Kapituły otrzymał lwowiak, nauczyciel, wychowawca, przewodnik turystyczny, autor wielu publikacji turystyczno-historycznych, harcerz Wiesław Budkowski. Burmistrz Lęborka Witold Namyślak medalem św. Jakuba Ap. nagrodził także wieloletniego dyrektora ZWAR-u Zdzisława Dzitko. Uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej uświetnił występ Anny Krawczykowskiej i Aleksandry Jankowskiej ze szkoły wokalu przy LCK „Fregata”, Akompaniował im na instrumencie klawiszowym Tadeusz Formela.

Tego samego dnia na scenie na Placu Pokoju odbyła się ciesząca się zawsze dużym zainteresowaniem widzów pierwsza odsłona XIII Międzynarodowych Spotkań z Folklorem „Muzyka Regionów”. W prowadzonym przez Jacka Szponarskiego i Marka Czarnowskiego koncercie oprócz lęborskich zespołów: Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska”, Zespół Regionalny „Frantówka”, Kaszubski Zespół Regionalny „Levino”, wystąpili także goście z zagranicy: KUD ABRAŠEVIĆ z Serbii, DFS ČEČINKA ze Słowacji, a także Kaszubski Zespół REDZANIE, Zespół Regionalny MYSTKOWIANIE z Sądecczyzny i Kapela Góralska GROJCOWIANIE z Wieprza k. Żywca. Goście z zagranicy i z Polski w Lęborku spędzili prawie tydzień, a oprócz występów w naszym mieście, warsztatów tańca i muzyki koncertowały w Gdańsku, Sopocie, Kartuzach, Helu i Łebie oraz zwiedzały Pomorze.

Na głównej scenie Jarmarku pod wieczór zagrała Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”, a po niej gwiazda wieczoru „Rock and Fire”.

Sobota 20 lipca 2019

Pierwszym punktem sobotniego świętowania był start rowerowej pielgrzymki do Łeby „Od Jakuba do Jakuba” szlakiem Pomorskiej Drogi św. Jakuba.

Plac Pokoju i ulicę Staromiejską na całej długości wypełniły stragany z rękodziełem artystycznym, sztuką ludową, starociami, zabawkami i dymiącą wieloma zapachami gastronomią.

Po raz 13. do Lęborka z całej Polski i Europy zjechali chłopcy i mężczyźni o imieniu Jakub. Przyciągnął ich Międzynarodowy Zlot Jakubów, a wraz z nim imieninowe prezenty i upominki. W Kwaterze Zlotu każdy z Jakubów mógł zrobić sobie w fotobudce pamiątkowe zdjęcie.

Przez trzy dni w centrum miasta Jarmark żył „Ożywioną Staromiejską” organizowaną przez Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”. Przechodniów zabawiały zespoły ludowe, trębacze, a deptakiem co godzinę maszerowali perkusiści z grupy TREMOLO. Na Staromiejskiej rozstawiły się stoiska: malowanie twarzy, balony czy bańki mydlane. Do zdjęć pozowały chodzące maskotki Myszki Miki i Mini. Biblioteka Publiczna zorganizowała kiermasz książek, miejsce zabaw i animacji dla najmłodszych.

Jarmark św. Jakuba Ap. to także stoiska i kiermasze wystawiane przez lęborskie organizacje pozarządowe, m.in. Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Jesteśmy Razem”, Stowarzyszenia EDUQ i „Niebieski Skarb”, Środowiskowy Dom Samopomocy „Lwiątko” czy Fundację Lęborskie Hospicjum Stacjonarne czy Rodziny Wielodzietne.

Wielkim zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszyły się uliczne spektakle teatralne w wykonaniu Teatru TAK z Radomia. W sobotę na rogu ulicy Staromiejskiej i Targowej wystawiono spektakl „W 7 dni dookoła bajek”, w niedzielę „Benio w opałach”.    

Równolegle na scenie głównej trwały występy i koncerty. Bluesa zagrał lokalny zespół HAWK, solowo wystąpiła Monika Kitel, nie zabrakło też największych przebojów BONEY M i ABBY. 

Lęborskim Dniom Jakubowym od wielu lat towarzyszy rywalizacja sportowa.  W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym miłośnicy Baśki rozgrywali karciany turniej „Lãbòrśczi Baszci”. W zawodach wzięło udział 48 zawodników i zawodniczek w 12 drużynach. Uczestnicy przybyli z powiatów lęborskiego, słupskiego, puckiego, bytowskiego, wejherowskiego i kartuskiego. 1. miejsce w turnieju  zajął Adam Bugajski (AB Łeba), 2. Norbert Gaffke z Lęborka, 3. Zenon Klein także z Lęborka. Wśród kobiet bezkonkurencyjna była, podobnie jak rok temu, Irena Kozioł z Siodłonia (pow. słupski). Najlepszym zawodnikiem spoza powiatu lęborskiego został Ignacy Błaszkowski z Sierakowic. W rywalizacji drużynowej tryumfowała drużyna „Sami Swoi” Lębork. Fundatorem i sponsorem nagród był Burmistrz Miasta Lęborka oraz Nadleśnictwo Lębork.

Emocje sportowe najwyższej próby zapewnił organizowany w Lęborku już po raz dziewiętnasty Bieg Uliczny św. Jakuba. Lekkoatletyczna rywalizacja prowadzona w centrum miasta cieszy się od wielu lat dużym zainteresowaniem zawodników i kibiców. W tym roku najszybciej dystans 10 kilometrów z metą na Placu Pokoju pokonał Jakub Nowak (Prefbet Śniadowo Łomża) z czasem 30:56. Jako drugi finiszował jego kolega klubowy Emil Dobrowolski (31:18). Na trzecim miejscu przybiegł Adam Głogowski (Ekonomik Maratończyk Lębork, 31:46). Wśród kobiet bezkonkurencyjna była Ewa Jagielska (Prefbet Śniadowo Łomża, 37:07). Druga była olimpijska z Aten, Pekinu i Rio de Janeiro Monika Stefanowicz (Grunwald Poznań, 37:19). Trzecia linię mety przekroczyła Antonina Wirkus (MKL Szczecinek, 38:04).

Warto zaznaczyć, że bieg ukończyło aż 230 biegaczy z powiatu lęborskiego. Na najlepszych zawodników czekały medale, puchary i nagrody pieniężne. Firma NFM Group z Lęborka nagrodziła markowymi tabletami najstarszych i najmłodszych uczestników biegu, osobno w kategorii kobiet i mężczyzn. Zawody odbyły się w bardzo przyjaznej i sympatycznej atmosferze przy dopingu licznego grona lęborczan i gości Lęborskich Dni Jakubowych. Napięcie podgrzewał niezawodny spiker, Roman Toboła.

Po raz dwunasty rozegrano także Jakubowy Turniej Siatkówki Plażowej. W rozgrywkach brał udział m.in. były mistrz Polski w siatkówce plażowej seniorów Krzysztof Hajbowicz oraz zawodnik Plus Ligi Fabian Majcherski. W sumie na dwóch boiskach kompleksu sportowego przy ul. 8 Maja rozegrano 38 gier. Sportową rywalizację na boisku z piasku wygrała para Wojciech Dawid i Fabian Majcherski (Lębork). Drugie miejsce zajęła drużyna z Bytowa Marek Stoltman i Krzysztof Leper, trzecie Szymon Bajek i Mateusz Komorowski z Lęborka.

Tradycją Lęborskich Dni Jakubowych jest Msza św. z kaszubską liturgią słowa, pod przewodnictwem duszpasterza lęborskich Kaszubów ks. dra Mariana Miotka z Gniewina. Zebrani w Sanktuarium św. Jakuba Ap. modlili się, jak mówiła intencja o „rychłe wyniesienie na ołtarze biskupa Konstantyna Dominika”. Na mszy obecne były poczty sztandarowe Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z Lini, Sierakowic, Słupska, Wejherowa i Lęborka. Oprawę muzyczną zapewniły kaszubskie zespoły „Levino” i „Ziemia Lęborska”. Po Mszy Św. na placu przed Domem Pielgrzyma odbyło się spotkanie z poczęstunkiem, tańcem i zabawą animowaną przez Mirosława Pawlaka.

Wieczorem na scenie głównej odbył się finał Złotu Jakubów. Tym razem na Zlocie zameldowało się 202 chłopców i mężczyzn o tym imieniu. To o jeden uczestnik więcej niż rok temu. Najdłuższą drogę do Lęborka przebyli Jakubowie z Lublina i Częstochowy.  Kulminacją Zlotu było wręczenie imieninowych prezentów. Szczęśliwcy otrzymali rowery, hulajnogi, tablety, zegarki i wiele innych cennych nagród ufundowanych przez Burmistrza Lęborka i licznych sponsorów. Najmłodszy uczestnik Zlotu, półroczny Jakub z Lęborka otrzymał specjalny prezent od Burmistrza Lęborka. Uhonorowany został także najstarszy uczestnik jakubowego zlotu.

Finałem dnia były koncerty gwiazd. Jako pierwszy na scenę wyszedł raper ZEUS. To ukłon w kierunku młodego pokolenia, które licznie stawiło się na Placu Pokoju świetnie bawiąc się przy tekstach swojego idola. Tłumy mieszkańców i turystów przyciągnął na Plac Pokoju Michał Szpak. Laureat Festiwalu w Opolu i reprezentant Polski na Eurowizji dał ciekawy show. Emocjonalnie i żywiołowo reagująca kilkutysięczna publiczność pokazała, że stolica piosenki na Pomorzu w tym dniu była właśnie w Lęborku.

Niedziela 21 lipca 2019

Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem relikwii Św. Jakuba Ap., orkiestry dętej, duchowieństwa, rzemieślników z wielu cechów z Pomorza, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej w intencji mieszkańców miasta i rzemiosła przewodniczył Wikariusz Generalny Franciszkanów z Rzymu o. Jan Maciejowski.

Po Mszy na Placu św. Jakuba odbył się Festyn Odpustowy „Franciszkanie Dzieciom”. Główną atrakcją oprócz animacji dla dzieci był występ zespołu A&D, który w Lęborku świętował 15-lecie działalności oraz Mirosława Pawlaka z zespołem. Poczęstunek dla uczestników zabawy przygotowały wspólnoty działające przy parafii św. Jakuba Ap.

Odpust św. Jakuba Ap. to także święto rzemieślników. Podczas uroczystego spotkania ludzi rzemiosła Burmistrz Lęborka Witold Namyślak medalem św. Jakuba Ap. wyróżnił za zasługi dla Lęborka zaprzyjaźniony z lęborskimi rzemieślnikami i przedsiębiorcami Cech Rzemiosł Różnych Słupsku.

„Wybierz Lębork” to nazwa pleneru malarskiego organizowanego przez Stowarzyszenie Twórców i Animatorów Kultury „TAK” w Lęborku. W 2019 roku  była to już 19. edycja pleneru. Efektem artystycznej ekspresji 30 twórców nieprofesjonalnych z całego kraju, w tym m.in. z Warszawy, Poznania czy Gdańska, była poplenerowa wystawa. Podtytułem wernisażu w tym roku było „Lębork w czerni i bieli”. W kolejnych miesiącach wystawa będzie prezentowana m.in. w Stacji Kultura, Młodzieżowym Domu Kultury, Klubie Garnizonowym w Siemirowicach czy Gminnym Ośrodku Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej. Tradycją pleneru jest wręczenie zasłużonym członkom Stowarzyszenia „TAK” specjalnych tytułów „Za Twój dar dziękujemy” za artystyczną działalność. W tym roku wyróżnienie otrzymały trzy osoby: Aleksander Stolicki, Stanisława Dawidowicz i Leokadia Michalec.

Tradycją Lęborskich Dni Jakubowych jest prezentacja i promocja miejskiego kalendarza miejskiego na przyszły rok. W roku 2020 Lębork promować będą w kalendarzu wyjątkowe, ołówkowe grafiki autorstwa Bronisława Lisa. Spotkanie z autorem odbyło się w Bramie Kaszubskiego Pierścienia.

Po południu sceną zawładnęły ponownie zespoły ludowe. Była to okazja do poznawania żywej kultury ludowej różnych regionów Europy. Międzynarodowe Spotkania z Folklorem „Muzyka Regionów” to również możliwość promowania folkloru naszego regionu, wymiany doświadczeń oraz nawiązywania współpracy i przyjaźni między zespołami. Oprócz wcześniej wymienionych zespołów na scenie wystąpił zespół Kaszubski Zespół pieśni i Tańca SIERAKOWICE.

W finale reprezentanci wszystkich zespołów, w tym zagranicznych, przygotowani przez Martę Szczupaczyńską wspólnie zatańczyli kaszubski taniec Kowal. Członkowie połączonych kapel w 27-osobowym składzie zagrali z kolei „Polkę gwizdaną” z popisem gwizdu Andrzeja Wenty. Występ przygotował J. Szponarski, a niedzielny muzyczny spektakl poprowadziła oprócz wcześniej wymienionych konferansjerów, Katarzyna Frankowska-Kręcisz. Podsumowaniem spotkań z folklorem był solowy koncert z dedykacją „Dwie Stegne” w wykonaniu Weroniki Pryczkowskiej.

Niedzielny wieczór to kolejny duży koncert muzyczny. Jego suportem był występ finalisty programu „Mam talent”, niezwykle zdolnego lęborczanina Igora Koniecznego. Muzyczną gwiazdą niedzieli była popularna wokalistka  Anna Wyszkoni, świętująca w naszym mieście swoje urodziny.

Lęborskie Dni Jakubowe miały w roku 2019 atrakcyjną promocję. Świętu Miasta poświęcony został Biuletyn Urzędu Miejskiego w Lęborku. Przebieg Święta Miasta z setkami zdjęć prezentowany jest na stronie internetowej www.leborskiednijakubowe.pl i lebork.pl  oraz na Facebooku. Wydarzenie promowali także członkowie Młodzieżowej Rady Miasta, którzy przez dwa dni rozdawali ulotki i materiały promocyjne, balony oraz obsługiwali stoisko z malowaniem twarzy.   

Do zobaczenia za rok!

Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019

Przejdź do góry strony